J. Karjalainen julkaisi viime viikolla ensimmäisen uuden biisin kolmeen vuoteen ja kertoi samalla myös työstävänsä uutta albumia.
Tule kesäyö on täsmäiskutettu juhannuksen mökkimaisemiin, satoi tai paistoi, tämä rento biisi uppoaa kansan syvien rivien sieluun.
Kornihan tämä biisi on kuin mikä; sliipatun naivistinen, hitusen turhanpäiväisen ja laskelmoidun oloinen teos. Mutta J. Karjalainen ja hänen bändinsä Mikko Lankinen, Tom Nyman, Janne Haavisto sekä Pekka Gröhn osaavat taiteilla korniuden ja nerouden rajamailla täydellisen epämuodikkaasti, bändinä poppoo on aina ylivoimaisesti Suomen sielukkain.
Tule kesäyö on siis perusvarma J. Karjalais-biisi, hassusti siinä on paljon sukulaisuutta George Bensonin tähdittämän tuoreen Gorillaz-helmen kanssa.