On tämä tanskalainen Iceage kuulkaas aivan mielettömän kingi bändi, Pain Killer -single antoi jo osviittaa viime perjantaina julkaistun Beyondless-levyn kovuudesta ja kyllä toimii!
Päivän biisinä kuullaan uuden albumin avaava Hurrah. Tarjolla on vauhtia, vaarallisia tilanteita, punkkia, rokkia, psykedeliaa, haulikoita ja kaasua sellaisella asenteella, että voimme kaikki yksissä tuumin yhtyä Iggy Popin taannoisiin hehkutuksiin bändistä: “the only current punk band [he] can think of that sounds really dangerous”. Toinen fuck you -asenteellinen punkjumala Richard Hell on antanut siunauksensa Iceagelle, hänen bändille kirjoittaman esseen voi lukea tästä.
Iceage vuosimallia 2018 on kuin sekoitus Soundtrack Of Our Livesin, Richard Hellin, Iggy Popin kulta-aikaa. Vähän kun lisätään vielä Sonic Youthin ja Primal Screamin asenteellisimpia kaahauksia, niin siinä on mausteet tälle biisille!
Ja kappas: Fullsteamilta tuli viesti, että Iceage saapuu Tavastialle keikalle syyskuun lopussa.
’Cause we can’t stop killing
And we’ll never stop killing
And we shouldn’t stop killing
Hurrah
No, we can’t stop killing
And we’ll never stop killing
And we shouldn’t stop killing
Hurrah
A carpet bomb a lethal dose
Shotgun blow that bastard home
’Cause we can’t stop killing
And we’ll never stop killing
And we shouldn’t stop killing
Hurrah